Alireza Tabatabaei

The official website of

نکاتی مفید درجهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

نکاتی مفید در جهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

 

نکاتی مفید درجهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

برلن - 2003 


 

 

 

یکی از آرزوهای هر هنرمندی عرضه هنرش به مخاطب میباشد. این مهم ابتدا با فامیل درجه یک مثل پدر، مادر، برادر و خواهر اتفاق می افتد و باعث میشود اعتماد بنفس در هنرمند شکل بگیرد و با پشتکار و تلاش و تمرین موجب میشود بعنوان نوازنده در زیر نورافکن های رنگی استیج به هنرنمایی برای مخاطبانش بپردازد.

این روزها با وجود خوانندگان و گروه های موسیقی فراوان یکی از سوالهای مطرح هر هنرجو اینست که "چطور میتوانم در یک گروه موسیقی بصورت حرفه ای فعالیت کنم؟"
برای پاسخ به این سوال به فکر افتادم تا مقاله پیش رو را آماده کنم و از طریق وب سایت در اختیار علاقمندان قرار دهم.

"حرفه ای" دروحله اول به هنرمندی اطلاق میشود که از طریق هنرش رزق روزی کرده و هزینه زندگیش را تامین میکند ودرابتدا سطح توانایی هنری وی به "حرفه ای بودن" وی ربطی ندارد. از طرفی معتقدم که "نوازنده خوب" هرگز بی کار نمی ماند و آرزوی هر گروه موسیقی، همکاری با نوازنده خوب و پرتوان است. پس مهم ترین گام در راستای ورود به دنیای حرفه ای نوازندگی "سرمایه گذاری" بر روی خود نوازنده است.

مفهوم "سرمایه گذاری" چیست؟ آیا صرفا خریدن گران ترین درام ست موجود در بازار با اعلاترین سنجها برای سرمایه گذاری کافیست؟ مطمينا خیر.

 منکر این نیستم که هر هنرمندی احتیاج به لوازم خوب دارد تا بتواند به بهترین وجه ممکن هنرخود را عرضه کند. ولی سرمایه گذاری اصلی ابتدا باید برروی خود نوازنده اتفاق بیوفتد. فهم این نکته بسیار ضروری است که :" این نوازنده است که صدای ساز را تولید میکند و نه خود ساز!"  این عبارت یعنی نوازنده خوب با ساده ترین ابزار، "موسیقی" تولید میکند و نوازنده ناشی با بهترین ابزارفقط "سروصدا"! امروزه با وجود اساتید با دانش روز و بهره گیری از مدرن ترین متد ها جهت فراگیری ساز درامز یکی از مهمترین گام ها در راستای فعالیت حرفه ای، یافتن معلم خوب و واجد شرایط است. مطمینا معلم خوب و دلسوز با بررسی شرایط هنرجو، وی را به بهترین نحو و در کوتاه ترین راه راهنمایی کرده و در کمترین زمان بیشترین بازدهی را در هنرجو ایجاد میکند. از این به بعد با هنر جوست تا به چه اندازه برای پیشرفت خویش وقت تمرین بگذارد وبه فعالیتش حرفه ای بنگرد.

 همانطور که ملاحظه میکنید در این دو نکته اصل سرمایه گذاری درست نهفته است: اول در معلم خوب و واجد شرایط و دوم در وقت تمرین؛ چون وقت طلاست!


قبلا هم در مقاله ای ذکر کرده ام که نیاز به  "تمرین" باید از درون بجوشد و با شوق هنرجو همراه باشد؛ غیر از این  بازی را از ابتدا باخته است. هنرجوایی که با تمرین مستمر و هدفمند پیشرفت میکند، درخود انگیزه ای دوبرابر برای ادامه تمرین میابد و این باعث پیشرفت چشمگیر و روز افزون وی میگردد. این هنرجو برای وقت خویش ارزش قایل است و فعالیت هنری خود را صرفا "سرگرمی" نمیداند. در این صورت از حدر کردن وقت خود با اینترنت و گیم باکس ابا دارد و بیشتر فرصت آزاد خود را برنامه ریزی شده، با سازش میگذراند. فراموش نکنیم که درس گرفتن از بهترین معلم، بدون وقت گذاشتن برای تمرین همانقدر بیهوده است که صرف وقت فراوان جهت تمرین بی هدف و بازی کردن با ساز. پس برای ورود به دنیای حرفه ای، مخصوصا در زمان حاضر اتلاف وقت جایز نیست و مهمترین سرمایه گذاری ها باید بر روی خود نوازنده اتفاق بیوفتد.

 


 از جمله مسایلی که نوازنده را در این راستا بسیار کمک میکند، شروع نوازندگی در گروه است. شخصا پیشنهاد میکنم این مهم را هر چه زودتر در برنامه تان بگنجانید. نوازندگی با دیگر اعضای گروه به هنرجو مهمترین بخش نوازندگی را می آموزد : گوش دادن

 هنرجو با همنوازی با دیگر اعضای گروه فرا میگیرد که "نوازندگی نوعی ارتباط است"، ارتباطی همانند صحبت کردن و گفتگو. در هر معاشرت و ارتباطی لااقل دو نفر درگیر هستند: اولی صحبت میکند و دومی پس از گوش دادن پاسخ می دهد. نوازنده ای که این مساله را درک نکرده مانند کسی است که فقط خود حرف میزند و به هیچ کس دیگری در جمع اهمیت نمیدهد. پر واضح است که هیچ کسی حاضر نیست با وی به گفتگو بنشیند.

نکاتی مفید درجهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

گزارش کنسرت دانش آموزی در هامبورگ - 1989

 

 

نکته بعد "گوش دادن به موسیقی" است. بعنوان درامر حرفه ای باید به همه نوع موسیقی گوش فرادهید و بتوانید ریتم پایه هر سبک موسیقی را بنوازید. این امر با تعصب به سبک خاصی از موسیقی منافات دارد. مطمینا هریک از ما سبک مورد علاقه خود را داریم و به آن گوش داده و آن را در نوازندگی باز تولید میکنیم. ولی در دنیای حرفه ای از یک نوازنده حرفه ای این توقع وجود دارد که هر سبکی را تا اندازه ای موثق اجرا کند. برای اجرای موثق و اصیل یک سبک، هیچ جایی برای تعصب وجود ندارد و اتفاقا اجرای با شوروشوق نوازنده، به آن تاثیری جدید می بخشد.

 

نکاتی مفید درجهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

هامبورگ - 2004 


 

نکته دیگری که هنرجویان جوان را آماده ورود به دنیای حرفه ای میکند "تماشای کنسرت زنده" است. پیشنهاد میکنم به کنسرت ها بروید و به اتفاقات روی استیج توجه کنید. اگر فرصت Raody کردن را دارید به هیچ وجه آن را از دست ندهید. یکی از بهترین تجربیات برای نوازندگی بر روی استیج از Raodyکردن اتفاق می افتد. منظور از واژه Raody ، در حقیقت کمک کردن به یک گروه برای اجرای زنده است. برای ما درامرها وجود یکنفر "رودی" مثل موهبت الهی ست که به ما در جابحایی، چیدمان و جمع کردن ساز کمک میکند. این کار موجب میشود شما با اتفاقات قبل از کنسرت (ست آپ و ساند چک)، بک استیج ، اجرای زنده و در پایان جمع کردن استیج آشنا شوید و تجربه ای غنی کسب کنید.

 

نکاتی مفید درجهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

چیدمان قبل از برنامه هامبورگ - 2004 


 

نوازنده ای که به حرفه ای شدن می اندیشد، در ابتدا باید هر کاری (Job) را در این راستا قبول کند؛ حتی اگر از منظر موسیقیای خیلی توقعات وی برآورده نشود. قانون این کار در این کلمات خلاصه میشود: "Getting the Job, is the Job!" به این مضمون که " پیدا کردن کار، خودش اصل کار است!".

در هر کاری ارتباطات حرف اول را میزند. سعی کنید از ارتباطات خود مراقبت کنید و روز بروز آن را گسترش دهید. برای اینکار "حضور" در صحنه نوازندگی بسیار ضروریست. شما باید "باشید" و شما را باید "ببینند". بدیهیست که برای برقراری ارتباط صحیح و خوب "اخلاق حرفه ای" اجتناب ناپذیر است. در دنیای روزمره نیز ما با کسانی ارتباط برقرار میکنیم که خوش اخلاق هستند و به حرف شما گوش میدهند وپس از آن اظهار نظر بجا و مفید میکنند. این یکی از مهمترین نکات ورود و حضور در دنیای حرفه ای است. "سروقت" بودن و "منظم بودن" کلید واژه های "اخلاق" هستند؛ همینطور "خوشرو بودن" و " بشاش بودن". هیچ یک از ما کار با افراد بدخلق و بی نظم را تحمل نمیکنیم.

درامر بودن خود خصیصه "منظم بودن" را در پی دارد. کافیست به برنامه بزرگی فکر کنید که بعلت فقدان یک "پیچ" در پایه سنج ها با تاخیر برگزار میشود؛ استرس و اضطرابی که در تک تک نوازندگان رسوخ میکند و شادابی و انرژی اجرای زنده را می رباید. نکته مهمی که در این موضوع نهفته است، استفاده از وسایل خوب و بروز و رسیدگی و نگه داری صحیح از این وسایل (که جزو سرمایه گذاری هر نوازنده ای محسوب میشود) میباشد.

 

نکاتی مفید درجهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

مونیخ - 2003 


 

 

 


 

نکته خیلی مهم دیگری که میخواهم به آن اشاره کنم "اعتماد بنفس" است. بهترین نوازنده با بهترین ابزار در صورت فقدان اعتماد بنفس خروجی صد در صد نخواهد داشت. اعتماد بنفس به تجربه نیاز دارد. از طرفی مخالف اعتماد بنفس کاذب هستم که ممکن است صرفا با تعریف و تمجید اطرافیان شکل بگیرد. سالم ترین نوع اعتماد بنفس که هر نوازنده باید بدنبال آن باشد، از تمرین مستمر و تسلط به ساز بوجود می آید. وقتی نوازنده ای با صرف وقت فراوان برای خود و ابزارش، از درون به تمامی زوایای نوازندگی (برای قطعه ای خاص) چیره میگردد، اعتماد بنفس وی ناخوداگاه افزایش می یابد و با کوچکترین اشتباهی ، چه در خودش و چه در هم گروهی هایش، قافله را نمی بازد و ادامه کارش را با آرامش پی میگیرد.

فراموش نکنیم که وظیفه درامر در یک گروه زنده بسیار بسیار خطیر و مهم است و تمامی بار یک گروه زنده بدوش درامر گذاشته میشود، چه بخواهیم و چه نخواهیم.

شاید تجربه این را داشته باشید که با کوچکترین لغزش در همنوازان مان بر روی استیج، کلیه نگاه ها به سمت درامر معطوف میشود. یا در صورت گم کردن پارت توسط هر یک از نوازندگان روی استیج، توقع از درامر هست تا وی را راهنمایی کند. این مسایل بهمراه وظیفه نوازندگی همگی بر روی دوش درامر میباشد که احساس مسوولیت را در ما دوچندان میکند و از ما اعتماد بنفس بیشتری میطلبد. با تمرین و اشراف به چیزی که قرار است بنوازیم اعتماد بنفس خود را قوی تر میکنیم و همانند ستونی مستحکم در گروه این وظیفه مهم را به نحو احسن انجام میدهیم. تمامی نوازندگان روی استیج با دانستن این موضوع که "درامر گروه، قرص و محکم هوای همه را دارد" خیالشان راحت است و در آرامش کار خود را انجام میدهند ونتیجه اینکه  گروه اجرایی بیاد ماندنی خواهد داشت.

 

نکاتی مفید درجهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

برلن - 2003 


 

برای ورود به دنیای حرفه ای سعی کنید در تمامی موقعیت هایی که کمک میکنند تا هنر شما نمایان شود شرکت کنید. یکی از بهترین موقعیتها "فستیوال های پلی الانگ" هستند. همچنین کورسهای گروه نوازی این امکان را برای شما فراهم میکنند تا بتوانید تجربه فعالیت در گروه را کسب کنید و در پایان با اجرای زنده قابلیت های خود را نشان دهید. این موقعیتها موجب میشوند شما در جمع اهل فن دیده و شناخته شوید و ارتباط هایتان را گسترش دهید.

 

نکاتی مفید درجهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

پلی الانگ سوم تهران - 2015 


 

فیلمهای پروموشن جهت استفاده در پیج های شخصی و یا احیانا سایت رسمی در جهت شناخته شدن شما بی نهایت کمک میکنند. این فیلمها میتوانند با موبایل یا دوربین شخصی گرفته شده باشند و یا بصورت حرفه ای در استودیو و توسط تیم حرفه ای تولید شده باشند. نکته مهم اینکه: در صورتی که مایل به ورود به دنیای پاپ هستید از فیلمهای پروموشن متال و پروگرسیو بپرهیزید. متاسفانه با این سبکها ناخودآگاه در "قفسه متال" جای میگیرید و گروه های پاپ کمتر علاقمند به همکاری با شما خواهند بود. نکته ای که بیشتر از طرز تفکر و پیش داوری گردانندگان موسیقی پاپ ناشی میشود تا توانایی های شما.

 

 

نکاتی مفید درجهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

لندن - 2004 


 

 


 

نت خوانی و پارت خوانی در نوازندگی امروز جای مهمی دارد. نوازندگانی که میتوانند از روی پارت قطعه مورد نظر را بنوازند راحت تر مشغول به کار میشوند تا نوازندگانی که صرفا "گوشی" کار میکنند. پارت خوانی به شما کمک میکند تا بتوانید همزمان با چند گروه همکاری داشته باشید؛ فقط کافیست پارت مورد نظر را پیش رو بگذارید و قطعه را بنوازید. اگر در این مورد مشکل دارید، پیشنهاد میکنم ابتدا برروی نتخوانی و پارت خوانی خود کار کنید و سپس خود را به گروه های فعال معرفی کنید. بیاد داشته باشید که یکی از آسانترین قسمتهای نتخوانی "ضربخوانی" است که ما درامرها انجام میدهیم.

 

نکاتی مفید درجهت کار در دنیای حرفه ای موسیقی

تالار وحدت تهران - 2012 

 

در پایان، خارج از تسلط به درامز، مهم این است که خودتان را سازمان دهی کنید و قابل اطمینان باشید. انعطاف پذیر ،صبور ،متمرکز ،اجتماعی و مسوولیت پذیر بوده تا همکارانتان بتوانند روی شما حساب کنند.کار در دنیای حرفه ای موسیقی روحیه تیمی می طلبد، پس همکاری کنید. از ابزار خود نگه داری کنید و بدنبال ارتباط با فعالین در این زمینه باشید. فراموش نکنید: هر گروه موسیقی بدنبال نوازنده خوب با اخلاقیات ذکرشده میگردد .عامل شانس در موفقیت شما بسیار دخیل است. پس از زیرزمین خود بیرون بیایید تا دیده و شنیده شوید و شانس انتخاب شما افزایش یابد. فعالیت هنری خود را جدی بگیرید تا جدی گرفته شوید.

 

از درام نواختن لذت ببرید و این لذت را با دیگران تقسیم کنید.  

 

علیرضا طباطبایی

خردادماه 1394

 

 

 

آموزش تکنیک های درامز به صورت تصویری

آموزش نصب و تنظیم درامز